Jen horko těžko si golf v českých luzích a hájích prošlapává cestu do světel (těch správných) lamp. Klára Spilková svými výkony i účastí na hrách v Riu de Janeiru, kam by měla jet s téměř stoprocentní jistotou, zlepšila vnímání hry na greenech a fairwayích jako na opravdový sport.

A povedl se další krok ke zlepšení jeho obrazu. Na Albatrossu se odehrál 1. ročník turnaje pod patronací Českého olympijského výboru (ČOV). "Jupííí!" chce se křiknout.

Golf tím s nadsázkou řečeno dostává razítko, že nejde o zábavu lobbistů a boháčů. Z pozice nejvyšší sportovní autority u nás může být brán jako každý jiný sport.

"Vždycky říkám, že golf je hra her. Kdo si ho nikdy nevyzkoušel, tak nemůže tušit, co obnáší," tvrdí Pavel Landa, bývalý trenér olympijského vítěze v akrobatickém lyžování Aleše Valenty a v současnosti trenér golfu na Karlštejnu.

V ideálních kulisách špičkového hřiště na Albatrossu, vylepšeného o nové vodní překážky, se s holemi ukázali i olympijští vítězové. Se zanícením i přesností hrál oštěpař Jan Železný, vodě se tentokrát snažil vyhýbat rychlostní kanoista Martin Doktor a brankář Milan Hnilička, který má olympijské zlato z Nagana, se snažil pochytat pary. Ostře do míčů pálil jeden z trenérů tehdejšího slavného týmu z Nagana 1998 Slavomír Lener.

"Chtěl jsem mít deset olympijských vítězů, to se nepovedlo, ale doufám, že jsme založili dobrou tradici a máme na čem stavět," řekl Petr Graclík, generální sekretář ČOV, kterému se povedlo turnaj ve vedení olympijském výboru prosadit. A že to nešlo jednoduše. Teď už všichni ví, že se podepsali pod správnou věc.

Skikrosař Tomáš Kraus (Foto: ČOV 2016/Pepe Dvořák)

Golfovou šikovnost ukázali tradičně lyžaři. Šikovně holí mávají skikrosařský mistr světa Tomáš Kraus i skokan na lyžích Jan Matura. "Jsem třetí ve své kategorii, to není špatné," pochvaloval si vítěz dvou závodů Světového poháru Matura na terase.

Skokan na lyžích Jan Matura (Foto: ČOV 2016/Pepe Dvořák)

Společnou kategorii 15,1 – 24 vyhrál světový rekordman v hodu oštěpem Železný. Měl skvělý úvod první devítky - tři pary a birdie na čtyřparové dvojce. Tři jamky sice škrtl, ale nasbíral 39 stablefordových bodů a zlepšil handicap z 23,2 na 21,6. "No jo, asi už jsem si odvykl!" smál se, když mu chvilku trvalo vyloudit úsměv pro fotografa.

Jan Železný (Foto: ČOV 2016/Pepe Dvořák)

Brankář Hnilička tentokrát nad svou hrou kroutil hlavou. "Bída, forma mi moc nevyšla," řekl Hnilička, který jinak ale potvrzuje, že hokejisté jsou výbornými golfisty. Hrály například také basketbalistka Michaela Uhrová nebo atletka Jitka Bartoníčková.

Pojítkem celého dne byla pohoda. "Aktivně si tím připomínáme, že stojí za to si golf vyzkoušet. Případně pravidelně hrát," řekl Graclík.

Snad při druhém ročníku se naplní jeho přání na desítku olympijských vítězů ve flightech. Vždyť golf hraje většina ze zlatých hokejistů v čele s brankářem Dominikem Haškem, desetibojař Roman Šebrle, výborně hraje střelec David Kostelecký, s holí to zkoušeli také  běžkyně Kateřina Neumannová, lyžařský akrobat Aleš Valenta a další...