Od neděle 14. Ledna začíná první reprezentační soustředění pod taktovkou České golfové federace. Týdenního kempu ve španělské Costa Ballena se zúčastní na dvacet hráček a hráčů.

Vedení reprezentačního týmu naplno přebírá švédský kouč Staffan Johannson a tak je i vedení federace plno očekávání. Jak vidí nový rok sportovní ředitel Luboš Klikar, nastiňuje rozhovor z webu cgf.cz

Jaké změny rok 2018 přinese v systému řízení výkonnostního golfu v ČGF?

Za poslední tři roky, v nichž jsme významně měnili koncepci Tréninkového systému ČGF, se odehrálo mnoho věcí. Další nové kroky chystáme i letos. Tím nejviditelnějším je samozřejmě příchod nového hlavního trenéra Staffana Johanssona, který bude mít na další změny zásadní vliv.

Luboš Klikar (Foto: Golf Channel)

K jakým vrcholům bude plán národních týmů letos směřovat?

Jednoznačnými vrcholy této sezóny jsou týmové šampionáty – čtyři evropské a letos navíc i dva světové. Tam by měli být naši hráči ve vrcholné formě, odpočinutí, sebevědomí, hladoví po úspěchu. Ale samozřejmě jsou i další významné turnaje – individuální mistrovství Evropy mužů a žen, kde především v ženské kategorii máme stále větší zastoupení, či možnost startů elitních hráčů na turnajích LETAS, European Challenge Tour či European Tour. A to nemluvím o tom, jak těžká sezóna čeká naše hráče na amerických univerzitách.

Česká Golfová Federace (Foto: cgf.cz)

V čem Staffan Johansson může posunout český golf?

V řadě aspektů. Jako hlavní musím zmínit efektivitu tréninkové přípravy nebo plánování sezóny – a to jak z pohledu federačních priorit, tak z pohledu individuálního kalendáře hráčů. Značná část talentovaných amatérů může zasahovat prakticky do všech turnajů a soutěží od žákovských až pro dospělé a z toho plyne jejich časté fyzické a mentální přetížení, které není dobré pro jejich hráčský vývoj a koneckonců ani pro výsledky reprezentace. Nikdo není takový superman, aby udržel svoji nejlepší formu od dubna do října.

Reprezentační soustředění (Foto: Luboš Klikar)

Jak si hráči zvykli na nového trenéra, který už byl mimo jiné přítomen na kondičních kempech v Nymburku?

Skutečnost, že budeme mít kvalitního zahraničního trenéra v Čechách po většinu roku, je pro hráče obrovským přínosem. Pro mladé hráče je důležité i to, že s ním mohou komunikovat ve velmi dobré angličtině, bez níž se do budoucna neobejdou. Osobně si od Staffana slibuju hlavně to, že nám pomůže v metodice a že osm smluvních trenérů ČGF bude mít možnost mu stále „koukat pod ruce“ a učit se. Staffan je mimo jiné výborný motivátor, což hráči a koučové poznali už při prvním setkání na Zbraslavi.

Plány a odhodlání český golf má. My mu přejme jen řadu úspěchů a pozitivních zkušeností…

Zdroj rozhovoru: www.cgf.cz